Jak uczyć się języka niemieckiego samodzielnie w domu? – zbiór pomysłów – Część 3.

Wpis dedykowany jest osobom, które chciałyby się uczyć języka niemieckiego samodzielnie w domowym zaciszu oraz poszukują sposobów i pomysłów na taką formę nauki. Znajdujące się tutaj informacje mogą przydać się również uczniom/studentom, którzy chcą indywidualnie rozszerzyć wiedzę zdobytą na zajęciach. Z podanych źródeł skorzystają też z pewnością nauczyciele.

Podczas pierwszych zajęć semestralnego kursu języka niemieckiego w uczelni Paderborn nauczycielka Alena opowiedziała nam, jak będzie wyglądał kurs oraz podała nam mnóstwo pomysłów do samodzielnej nauki języka niemieckiego w domu. Dzisiaj chciałabym się tymi pomysłami podzielić oraz dodać kilka od siebie. Uważam, że są bardzo cenne, bo pochodzą „ze źródła” i mogą stanowić solidne uzupełnienie polskich metod nauczania, które, jak wiadomo, nie zawsze są efektywne. Postaram się wyczerpać temat i podać jak najwięcej sprawdzonych sposobów.

Chciałabym, Drogi Czytelniku, abyś wiedział, że nie jestem specjalistą w nauczaniu języków obcych i w niektórych kwestiach mogę się mylić. To, co tutaj przedstawiam to efekt mojego osobistego doświadczenia zdobytego w Polsce (3 lata nauki j. niemieckiego w liceum) i w Niemczech (wyjazdy do pracy, 3-miesięczny staż i półroczne studia w ramach Erasmus+).

Ten wpis jest TRZECIM WPISEM serii wpisów o nauczaniu języka niemieckiego w Niemczech.

W PIERWSZYM WPISIE dowiesz się:
♦ jakie kursy oferuje Universität Paderborn uczestnikom Erasmus+, czyli uczelnia na której studiuję;
♦ jak wygląda podział na poziomy językowe na kursach;
♦ z jakiej książki korzystałam na zajęciach kursu semestralnego w Niemczech.

W DRUGIM WPISIE znajdziesz więcej informacji o samym kursie semestralnym, w którym brałam udział. Przeczytasz o:
♦ organizacji kursu, czyli czy wszystkie sprawy organizacyjne były dobrze dograne,
♦ o tym, czy materiał do nauki był dobrze rozplanowany,
♦ czy kurs uwzględniał i spełniał oczekiwania uczestników,
♦ kompetencjach nauczycieli,
♦ nowoczesnych metodach nauki języków, które były częścią kursu,
♦ możliwościach nauki, jakie oferuje Zentrum für Sprachlehre ZfS , czyli Centrum Językoznawstwa na Universität Paderborn.

Ten wpis będzie dla Ciebie najbardziej praktyczny, ponieważ znajdują się tu inspiracje oraz linki do materiałów do nauki języka niemieckiego samodzielnie w domu. Znajdziesz tutaj:
♦ materiały oferowane przez Instytut Goethego (www.goethe.de),
♦ materiały do nauki z Deutsche Welle, czyli niemieckiej stacji nadawczej (www.dw.com),
♦ zbiór pozostałych przydatnych stron internetowych,
linki do stron, na których znajdziesz partnera do tandemu,
informacje o nauce przy pomocy fiszek,
♦ popularne kanały na YouTube,
aplikacje na telefon,
♦ 
oraz niespodziankę ode mnie 😀

Zatem zaczynamy 😀 Dla ułatwienia w nawiasach podałam, w jakich językach występują dane strony internetowe. DE-DE oznacza, że strona jest w całości po niemiecku.

Materiały oferowane przez Instytut Goethego (www.goethe.de)

Instytut Goethego (niem. Goethe-Institut) to bardzo znana na świecie niemiecka instytucja, której głównym celem jest popularyzacja oraz nauczanie języka niemieckiego, a także wspieranie międzynarodowej współpracy kulturalnej. Siedziba znajduje się w Monachium. Instytut posiada placówki w 92 państwach, w tym dwa oddziały w Polsce: w Krakowie i Warszawie. We wszystkich oddziałach na świecie prowadzone są regularnie kursy języka niemieckiego. Po ich ukończeniu można zdać egzamin na międzynarodowy certyfikat językowy. Program kursów dostosowany jest do poziomów biegłości językowych (A1, A2, B1, B2, C1, C2) według ESOKJ, czyli Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Osobiście nie brałam udziału w ich kursach, ale znam kilka osób, które je ukończyły i są bardzo zadowolone z poziomu i sposobów nauczania. Na kursie w Paderborn miałam jednego kolegę, który uczył się w Instytucie Goethego i swoją wiedzą znacznie się wyróżniał na tle naszej grupy, zatem efekty mówią same za siebie 😉 Poniżej linki do darmowych materiałów, które oferuje Goethe-Institut:

Mein Weg nach Deutschland (Moja droga do Niemiec) (DE-DE)  – bardzo ciekawa strona zawierająca krótkie filmiki o życiu w Niemczech i historyjki, do których są urozmaicone zadania na dopasowanie do siebie elementów, uzupełnianie luk w tekście czy wybór poprawnej odpowiedzi. Dostępne są też trzy edukacyjne gry on-line: Virtuelle Entdeckungsreise (Wirtualna podróż odkrywcza), Die Einladung zur Hochzeit (Zaproszenie na ślub), Liebe auf Deutsch (Miłość z Niemiec). Można także ćwiczyć rozumienie ze słuchu dzięki podkastom (podkasty to nagrania audio, świetny sposób do naęzykauki j). Dostęp do części materiałów wymaga rejestracji.

♦ Deutsch für Dich (Niemiecki dla Ciebie) (DE-DE) to kolejna darmowa platforma przeznaczona do nauki niemieckiego, zawiera ćwiczenia dla wszystkich poziomów językowych. Dostępne jest forum językowe i możliwość znalezienia partnera do nauki, czatowanie z ludźmi z całego świata. Dostęp do wszystkich materiałów wymaga rejestracji.

 Deutsch am Arbeitsplatz (Język niemiecki w miejscu pracy) (DE-DE) – strona zawiera ćwiczenia językowe w kontekście pracy i wykonywania różnych zawodów. Znajdziemy tu wywiady z opiekunką osób starszych, menedżerem firmy, menedżerem projektów, hotelarką, muzykiem, redaktorką, metalurgiem, fizykiem i wiele innych (zakładka Berufe Im Porträt). Oprócz filmów, część wywiadów jest zapisana w formie artykułów. Na stronie dostępne są informacje o niemieckim rynku pracy, prognozach i statystykach. W zakładce Linktipps dowiemy się m.in. na jakich portalach szukać pracy w Niemczech oraz jak stworzyć uniwersalne europejskie CV.

Deutschlandlabor (~Laboratorium języka niemieckiego, dosł. Niemcy Laboratorium, może lepiej nie tłumaczyć nazwy 😛 ) (DE-DE) – kolejna platforma z mnóstwem krótkich, 5-minutowych filmików, do których są ćwiczenia. Każdy film dotyczy innego obszaru życia, są nagrania o tematyce: sztuka, literatura, muzyka, podróże, mentalność, szkoła, urlop, migracja, pieniądze, dom, piłka nożna i wiele innych. Strona powstała we współpracy z Deutsche Welle, dlatego też te same ćwiczenia znajdziemy na stronie DW.

♦ Step into German (ang. ~Krok do niemieckiego)- (DE-DE, DE-EN, DE-FR, DE-ES) – następna strona zawierająca video + ćwiczenia, artykuły, podkasty. Podzielona na 5 zakładek: Muzyka, Piłka nożna, Film, Niemcy i Materiały dla nauczycieli. Dla fanów piłki nożnej jest Quiz, dla wielbicieli Scorpionsów 30-minutowe video o zespole z popXport, niemieckiego magazynu muzycznego. Strona również powstała we współpracy z Deutsche Welle. Materiały dostępne w 4 językach: niemieckim, angielski, francuskim i hiszpańskim.

♦ 24h Deutsch – Deutsch lernen mit Ida (Nauka niemieckiego z Idą) (DE-DE) kanał na YouTube prowadzony przez nauczycielkę języka niemieckiego. Promowany przez Goethe-Institut jako zwycięzca konkursu Deutsch lernen auf YouTube? – Zeig uns wie das geht! (Nauka niemieckiego przez YouTube? – pokaż nam jak to działa!). Część odcinków dostępnych jest na stronie instytutu.

Radio D (DE-DE), czyli podkasty dla początkujących, poziom A1 – A2.

♦ Ticket nach Berlin (Bilet do Berlina) (DE-DE) – strona podobna do Deutschlandlabor, wszystkie nagrania dotyczą przygód sześciu bohaterów, studentów z całego świata, podróżujących po różnych miastach Niemiec. Narratorzy opowiadają o wrażeniach i doświadczeniach w podróży. Tradycyjnie, do każdego nagrania jest kilka ćwiczeń (dostępnych po zalogowaniu) oraz materiały do pobrania: słowniczek niemiecko-niemiecki, manuskrypt (zapis dialogów), karty pracy oraz materiały dla nauczycieli. We współpracy z Deutsche Welle.


Materiały do nauki z Deutsche Welle

Deutsche Welle (DW) to niemiecka stacja nadawcza, istniejąca od 1953 r. Nadaje programy radiowe i telewizyjne po niemiecku, angielsku oraz w wielu innych językach. Strona internetowa DW www.dw.com dostępna jest w ponad 30 językach świata. Siedziba Deutsche Welle znajduje się w Bonn i Berlinie. DW również wspiera swoich odbiorców w nauce języka niemieckiego:

Deutsche Sprache in Bildern (Język niemiecki w obrazach) (DE-DE) – ciekawostki językowe przedstawione w postaci pięknych zdjęć oraz krótkich opisów

♦ Das Deutschlandlabor (DE-DE) – opisany wcześniej

♦ Telenovela – Deutsch lernen mit Jojo (Telenowela – nauka niemieckiego z Jojo) (DE-DE) czyli brazylijska telenowela po niemiecku, ciekawe połączenie dwóch kultur. Akcja rozgrywa się w Kolonii, głównym bohaterem jest Jojo, Brazylijczyk. Mamy tu miłość, zdradę, zazdrość i intrygi, naukę, życie zawodowe – i język niemiecki. Dla każdego odcinka „Jojo sucht die Glück” dostępne interaktywne ćwiczenia oraz słownictwo ułatwiające naukę.

♦ Dialektatlas (DE-DE), czyli atlas dialektów – na stronie dostępne nagrania dialektów języka niemieckiego wraz z ciekawymi opisami. Do posłuchania i porównania 🙂


Pozostałe strony internetowe:

♦ www.sprachtest.de darmowy test języka niemieckiego

ERASMUS+ OLS (PL-DE, PL-EN i więcej) – to platforma do nauki języków obcych stworzona z myślą o studentach wymiany narodowej. Dostęp do niej mają jedynie uczestnicy programu Erasmus+ na czas pobytu za granicą. O dostęp do kursu na platformie należy poprosić koordynatora wyjazdów na danej uczelni. Korzystałam z niej bardzo intensywnie podczas stażu i byłam zadowolona z materiałów tam zawartych.

Ich will Deutsch lernen (DE-DE, DE-PL, DE-EN i więcej) – kolejny portal zawierający video oraz ćwiczenia. Aby korzystać, należy utworzyć konto. Strona dostępna w 16 językach.

deutsch.info (PL-DE, DE-DE, DE-EN i więcej) – jest darmową platformą do nauki niemieckiego.  Zawiera kursy językowe na poziomach A1 – B2, ćwiczenia z gramatyki, fora językowe, mediateka, słowniki oraz informacje na temat życia i pracy w Niemczech.  Dostępna w 19 różnych językach. Wymaga rejestracji.

♦ www.deutsch-perfekt.com (DE-DE) –  kolejna strona do nauki bogata w nagrania audio, teksty i ćwiczenia. Wiele materiałów dostępnych jest bez rejestracji.

Szlifuj swój niemiecki (PL-DE) to strona w języku polskim, na której świetnie wyjaśnione są zasady niemieckiej gramatyki. Do każdej lekcji jest kilka ćwiczeń. Można tam znaleźć również wzory wypracowań, szczególnie przydatnych dla uczniów liceum. Ja korzystam z niej często, bardzo pomogła mi w przygotowaniach do egzaminu na studiach, uczyłam się z niej Passiv, czyli strony biernej. Warto założyć sobie konto, wtedy automatycznie zapisują się wykonane przez nas ćwiczenia.

Znajdź partnera do tandemu

Ucząc się języka obcego, warto rozważyć tandem. Jest to metoda nauki języków obcych w praktyce, polegająca na wzajemnej wymianie językowej. Dwie osoby starają się nauczać wzajemnie własnego języka obcego. W tym celu przygotowują dla drugiej osoby materiały do nauki, po czym spotykają się i uczą. Tandem jest bardzo popularny na uniwersytetach, gdzie można znaleźć ogłoszenia osób poszukujących partnera do nauki. Ogłoszeń można szukać też na portalach:
♦ niemiecki.ang.pl
www.tandempartners.org
www.deutsch-als-fremdsprache.de
www.slf.ruhr-uni-bochum.de

Ucz się przy pomocy fiszek

Fiszki to świetna metoda nauki słownictwa, zastosowania poszczególnych słów w praktycznych zdaniach oraz gramatyki. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele gotowych zestawów fiszek, ale warto tworzyć je samemu. Poniżej widzicie różnego rodzaju fiszki, z których ja korzystam bądź korzystałam.


Ciekawe kanały na You-Tube:

Dobrym uzupełnieniem nauki języków obcych jest oglądanie filmów z kanałów na YouTube. Ja oglądam najczęściej Easy German.

♦ Easy German (DE-EN) to seria wywiadów prowadzonych przez kilku bohaterów, głównie na trenie Berlina. Każdy film zawiera napisy po angielsku i niemiecku, które ułatwiają zrozumienie konwersacji. Z tego kanału uczę się rozumienia ze słuchu.

Deutsch lernen mit Ida (DE-DE) – opisany wcześniej w materiałach dotyczących Goethe-Institut.

AKI Arkadiusz Gerlic (PL-DE) – kanał prowadzony przez Polaka, lektora języka niemieckiego. Przydatne porady, jak się uczyć niemieckiego, słownictwo, gramatyka, zwroty. Warto zajrzeć też na stronę nauczyciela – gerlic.pl

♦ Martin de Simmons (PL-DE), czyli kanał Szymona Marciniaka, nauczyciela języka niemieckiego. Polski kanał dotyczący niemieckiego, który odwiedzam najczęściej. Bardzo lubię wyjaśnienia gramatyki. Pan Szymon ma bardzo miły głos, przyjemnie się słucha lekcji. Sposób w jaki opowiada, potrafi zaciekawić tematem.

♦ Learn German with Anja (DE-EN) – czyli nauka niemieckiego z entuzjastyczną Anją 🙂 Kanał, z którego korzystałam przed wyjazdem na staż i studia do Niemiec oraz w trakcie stażu. Uczyłam się z niego głównie rzeczowników, ale przydały mi się też elementy gramatyki, zwłaszcza zasady, kiedy stosujemy der, die, das, czyli niemieckie rodzajniki:


Aplikacje na telefon

Ucząc się języków, warto urozmaicać sobie naukę, korzystając z aplikacji.

♦ Jedną z najbardziej popularnych aplikacji do nauki języków jest Duolingo. Korzystałam z niej przez ok. 2 miesiące przed wyjazdem do Niemiec. Duolingo występuje w polskiej wersji językowej jedynie, jeżeli chcemy uczyć się języka angielskiego. Pozostałych języków obcych można się uczyć tylko wtedy, gdy znamy już język angielski.

Nauka języka podzielona jest na różne kategorie tematyczne według stopnia zaawansowania.

Zadania w Duolingo polegają głównie na tłumaczeniu z jednego języka na drugi i odwrotnie. Wplecione są tu również ćwiczenia polegające na pisaniu ze słuchu oraz treningu wymowy.

Za każdą ukończoną lekcję otrzymuje się punkty, które można wymienić np. na strój dla sowy Duo czy odblokować bonusowe lekcje.

Uważam, że Duolingo jest ciekawą aplikacją dla osób zaczynających swoją przygodę z nowym językiem obcym aby nauczyć się podstawowych zwrotów. Zauważyłam, jednak że na zaawansowanych poziomach są często niedociągnięcia w tłumaczeniu. Aplikacja zawiera wiele bezużytecznych i czasem zabawnych zdań np. „Niedźwiedź pije piwo” czy „Niedźwiedź wręcza piwo kotu”. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o wadach i zaletach Duolingo, polecam obejrzeć film nagrany przez szybkanauka.pro. Znajdziesz w nim również podpowiedzi, jak za pomocą innych metod możesz zwiększyć efektywność nauki z Duolingo.

♦ Ciekawą aplikacją do nauki jest Fiszki PONS 1000 słów – niemiecki na co dzień. Aplikacja zawiera 1000 słów, każde z nich użyte jest w przykładowym praktycznym zdaniu. Wszystkie słówka i zdania posiadają nagraną wymowę native speakerów. Aplikacja jest płatna, można otrzymać do niej dostęp np. kupując fiszki papierowe PONS.

♦ Istnieje wiele innych aplikacji do nauki niemieckiego, tj. Memrise, Anki, Busuu czy Babbel, których nie testowałam, ale wiem, że są polecane. Więcej o nich przeczytasz w artykule 17 Aplikacji do nauki języka niemieckiego na stronie sprachcaffe.com.

Bonus ode mnie…

To już wszystkie metody nauki, które chciałam tutaj przedstawić. Mam nadzieję, Drogi Czytelniku, że spośród wszystkich tych metod znajdziesz coś dla siebie 😀

Na koniec bonus ode mnie, czyli praktyczna tabelka z niemieckimi przypadkami – Deklination der Substantive 😀 Skonstruowałam ją na podstawie innej podobnej tabeli, dodając informacje o przyimkach łączących się z danym przypadkiem. W ten sposób powstała pomoc naukowa, z której korzystałam praktycznie codziennie podczas kursu językowego i korzystam nadal. Tabelę w wersji PDF pobierzesz TUTAJ.

Czyli jak? Zmotywowany do nauki języka niemieckiego? Materiały czekają! 😀

Już wkrótce opublikuję część czwartą, która będzie o praktycznych słownikach online 😀

Na zdjęciu widać moją miłość do kolorów i zakreślaczy 😀

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.