Recenzja: Insight. Droga do mentalnej dojrzałości – Michał Pasterski

Jedna z najlepszych książek z szeroko pojętego rozwoju osobistego, spośród wszystkich, z którymi do tej pory miałam styczność. Moja reakcja, gdy zaczęłam czytać – jedno wielkie WOW! Absolutne arcydzieło. Książka, której nie pochłania się w jeden wieczór, lecz czyta z uważnością i wykonuje ćwiczenia przez kilka miesięcy. Książka, która zostaje z nami na całe życie.

Mówię o Insight. Droga do mentalnej dojrzałości Michała Pasterskiego. Zakupiłam ją krótko po premierze, czyli pod koniec września 2016 i czytałam przez pół roku. Czytanie tej książki zamienia się w niezwykłą podróż. Podróż w głąb siebie. Jest to wyjątkowy trening introspekcji. Tego właśnie potrzebowałam.

Czym wyróżnia się Insight?

Zacznę może trochę z innej strony. Obecnie na rynku znaleźć możemy tysiące różnych poradników związanych z coachingiem, rozwojem osobistym czy psychologią wydanych przez ścigających się ze sobą specjalistów. Wybór jest tak duży, że ciężko nam się zdecydować.

Przy dłuższej obserwacji całego zamieszania wokół psychologów i coachów jesteśmy w stanie zauważyć pewien schemat. Wielu „specjalistów” tworzy różne kursy, szkolenia, także spotkania motywacyjne, uzależniając od siebie ludzi. Przekazują okrojoną wiedzę. Tworzą ilość, nie jakość. Może czasem nie widać tego bezpośrednio, ale bardziej liczy się dla nich zysk ze sprzedaży i sława niż faktyczna chęć pomocy ludziom. Psychologię sprzedaży mają w małym palcu. Wmawiają, że możesz wszystko, że Twoje życie zmieni się diametralnie od jutra… Taaa, jasne… To co robią, to czysta manipulacja. Wmawiają Ci, że Twoje życie na pewno się zmieni jeśli kupisz jeszcze jedną książkę, pójdziesz na jeszcze jedno szkolenie, obejrzysz jeszcze jeden film na YouTube. W gąszczu otaczających nas materiałów moglibyśmy tak kupować w nieskończoność. Ten cały proces sprawia, że coaching ma tylu przeciwników ilu zwolenników.

Czym zatem wyróżnia się Insight?
To zupełne przeciwieństwo opisanego zjawiska. To książka o WOLNOŚCI. O tym, że każdy z nas jest inny i sam wie, co jest dla niego najlepsze. O tym, że możemy samodzielnie podejmować ważne siebie decyzje. Jednak z wielu przyczyn tego nie robimy. Dlaczego? Bo nie wiemy kim jesteśmy i jak funkcjonujemy. Nie wiemy, czego chcemy od życia, nie radzimy sobie z emocjami. Jesteśmy zagubieni, nie rozumiemy siebie, czujemy się sfrustrowani i bezradni… Nie wiemy co robić i dokąd iść. A całe życie przed nami… Dlatego, tak jak woda do życia, tak bardzo pomocne byłoby dla nas narzędzie, które po prostu pomoże nam zrozumieć siebie i samodzielnie podejmować decyzje będące w zgodzie z nami.

„Potrzebujemy dobrych pytań, by znaleźć dobre odpowiedzi w sobie”.

Zamiast nieustannie się krytykować, możemy przyjąć wobec siebie postawę akceptacji, wsparcia i zrozumienia. Tylko musimy wiedzieć JAK to zrobić. I właśnie odpowiednim do tego narzędziem jest ta książka. Daleka od powtarzania Ci, że możesz wszystko, że rozwój osobisty jest łatwy i przepełniony huraoptymizmem. Nie jest krótkim poradnikiem o tym jak być szczęśliwym. Sam autor mówi, że nasze życie nie zmieni się o 180 stopni po przeczytaniu tej książki. Ta lektura jest tylko narzędziem, które ułatwi nam pracę nad sobą. To od nas zależy, czy wyciśniemy z tej lektury wszystkie soki czy tylko ją przewertujemy.

„Insight. Droga do mentalnej dojrzałości” wyróżnia się także obszernością. To ponad 700 stron wartościowej i praktycznej wiedzy. Każdy temat dokładnie wyjaśniony, przeanalizowany i poparty przykładami w sposób zrozumiały dla czytelnika. Autor pracował nad nią 3 lata (!) Zgromadził w niej wiedzę i swoje doświadczenie zdobywane latami. To również lektura bardzo osobista. Pisana z potrzeby serca – to się czuje! Czytając, mamy wrażenie, że Michał rozmawia z nami, jak z bliskimi, na których bardzo mu zależy i z którymi chce dzielić się wiedzą, która pomogła mu zmienić swoje życie na lepsze. Prowadzi nas za rękę przez lekturę. Z takim opiekuńczym podejściem nie spotkałam się nigdy wcześniej w żadnej książce, także ogromny plus!

 Nie zabrakło w niej wątku autobiograficznego. Michał opowiada o swojej długiej i początkowo bardzo trudnej drodze, jaką jest praca nad sobą. To właśnie w psychologii wiele lat temu odnalazł nadzieję na uwolnienie się od życia w ciągłym strachu, stresie i samokrytyki.

„Nie ma na tym świecie nic, co mógłbym poznać bardziej doświadczalnie niż samego siebie”.

Krok po kroku z osoby zamkniętej w sobie zaczął otwierać się na ludzi i budować szczere relacje. Zapanował nad wewnętrzną walką swoich myśli. Zastąpiły je wewnętrzny spokój i harmonia. Ta osobista historia pokazuje, że Ty też możesz.

Jest to zdecydowanie książka praktyczna. Oprócz ogromu wiedzy znajdziemy w niej ponad 40 ćwiczeń i doświadczeń opisanych jasno i dokładnie.

Ukazuje spojrzenie na ludzką psychikę pod różnym kątem. Autor pisząc książkę łączy wiele dziedzin wiedzy, patrzy na człowieka holistycznie. Psychologia, coaching, psychoterapia, buddyzm, filozofia, świat natury – takie połączenie w efekcie daje nam spójny i ciekawy obraz ludzkiej osobowości umożliwiający zrozumienie siebie na wielu płaszczyznach.

To książka pełna szczerych i często kontrowersyjnych opinii. Michał wyjaśnia szkodliwość spotkań motywacyjnych, tłumaczy skąd bierze się krytyka coachingu. Mówi o błędach polskiego systemu edukacji niszczących osobowość dzieci, destrukcyjności wzorców społecznych czy błędach rozwoju osobistego.

Nie jest to książka dla wszystkich. To nie jest łatwy poradnik do przeczytania w kilka dni. To książka dla osób, które mogą sobie pozwolić na poświęcenie jej sporej ilości czasu. Praca z tą książką jest zajęciem na długo i wymaga od nas zaangażowania, skupienia i systematyczności przy wykonywaniu ćwiczeń. Wymaga także dużej cierpliwości. Zdecydowanie lepiej dotrze do osób refleksyjnych i o naturze bardziej introwertycznej. To książka dla ciekawskich, którzy lubią rozkładać świat na czynniki pierwsze i ich to nie zanudzi 😉 Lektura dla tych, którzy są otwarci na nową wiedzę i gotowi na to, by zajrzeć wgłąb siebie. Dla tych, którzy chcą osiągnąć wewnętrzną harmonię. Mimo, że książka nie jest dla każdego, to na pewno każdy znalazłby w niej coś dla siebie 😉

Rozwój osobisty to nie tylko psychologia. Na końcu książki znajdziemy dodatek Lekkość myślenia zawierający praktyczne porady dotyczące zdrowego stylu życia. Autor pisze tu o zdrowym odżywianiu, medytacji, sporcie, prawidłowym odpoczynku. Dowiesz się z tego rozdziału, skąd bierze się uczucie zamglonego umysłu a także poznasz wpływ muzyki na ciało.

Co najbardziej podobało mi się w Insight

Holistyczne podejście autora do tego, kim jest i jak funkcjonuje człowiek. Holistyczne, czyli całościowe. Michał łączy wiele dziedzin wiedzy i wyjaśnia czytelnikowi w jaki sposób to połączenie pomaga zrozumieć funkcjonowanie naszego ciała i umysłu.

Teoria subosobowości! Mówi ona o tym, że nie ma jednego spójnego „ja”. Nasza osobowość składa się wielu części – są nimi subosobowości. Dzięki nim umiemy radzić sobie w różnych sytuacjach życiowych. Okazuje się, że w każdym z nas mogą mieszkać różne postaci jak chociażby Ambitny, Krytyk, Perfekcjonista, Luzak, Romantyk, Ofiara, Wredna Wiedźma, Wrażliwy czy Samotnik! Spojrzenie na ludzką psychikę z takiej perspektywy zmienia sposób patrzenia a siebie. Bo nagle okazuje się, że to nie ja jestem leniem, lecz pewna część mnie jest leniem. Zatem nie jestem w całości „wadliwa”, tylko pewna część mnie z jakiegoś powodu zmusza mnie do danego zachowania. Takie podejście zwiększa poczucie kontroli i własnej wartości. W lekturze znajdziemy ćwiczenia pozwalające zidentyfikować własne subosobowości a następnie nad nimi pracować, by działały dla dobra naszego organizmu.

Dzięki tej lekturze przekonałam się, jak ogromne znaczenie ma dla nas odpowiednie zadawanie sobie pytań. Mogą one być pomocne w pokonywaniu różnych przeszkód, dzięki nim możemy także pracować nad celami. Pytania pobudzają ciekawość i kreatywność, sprawiają, że na dane zagadnienie możemy spojrzeć z zupełnie innej perspektywy. Otwierają się przed nami nowe możliwości. Z książki dowiesz się, jakie są rodzaje pytań, które z nich dają większy wgląd oraz jak prawidłowo zadawać sobie pytania.

Co mi się nie podobało?

W sumie to ciężko coś znaleźć. Książka jest perfekcyjnie dopracowana. Ale w końcu wszystko ma zalety i wady, więc teraz krótko o tych  drugich 😉

Lektura ma bardzo długi wstęp – pierwsze 200 stron. Na początku książki czułam się zniecierpliwiona kiedy zaczną się ćwiczenia a skończą opowieści… Ale rozumiem autora – z pełną troską chciał objaśnić czytelnikowi wszystko najdokładniej, jak tylko mógł, po drugie wynika to z refleksyjnej introwertycznej natury 😀 Jestem jednak świadoma, że gdy na książkę natrafi niecierpliwy ekstrawertyk to podda się po pierwszych kilkudziestu stronach.

Kolejną wadą jest tutaj… masa książki. Książka waży ok. 1kg i grubość 4cm, więc zajmuje sporo miejsca i jest co dźwigać… ale przy tak ogromnej wiedzy ma to mniejsze znaczenie 😉 W końcu można wyrzucić z torebki/plecaka mniej wartościowe przedmioty a na książkę rozwoju osobistego powinno być zawsze miejsce 😉 Można też oczywiście czytać ebooka. Albo jedno i drugie 😉 I w związku z tym:

Uwaga techniczna

Kupiłam Insight w wersji ebooka i początkowo czytałam na moim Kindlu. Była to wygodna opcja, biorąc pod uwagę obszerność i masę książki. Jednak po pewnym czasie miałam problem powrócić do jakiegoś ważnego dla mnie fragmentu… Na czytniku nie można też nic zaznaczać na kolorowo, wkładać zakładek między kartki, więc gubiłam się we fragmentach. Kupiłam więc wersję papierową i… odetchnęłam z ulgą 😀 Teraz już wiem, że książka, z którą częściej się pracuje i do której wraca się wielokrotnie, powinna być po prostu książką papierową. I żaden ebook nie odda jej klimatu 🙂 Postęp techniczny ma wiele zalet ale tutaj akurat warto powrócić do tradycji 😉

O autorze

Jeżeli mój dzisiejszy wpis Cię zainteresował i zaciekawił lekturą oraz autorem, to odsyłam Cię teraz na blog Michała Pasterskiego o rozwoju osobistym oraz stronę książki Insight, gdzie dowiesz się znacznie więcej o samej lekturze. Znajdziesz tam darmowy fragment książki, opisy poszczególnych rozdziałów a także darmową aplikację In:sight do pobrania na telefon, wspierającą pracę z książką. Warto również odwiedzić stronę firmy Life Architect, której Michał jest założycielem. Strona ma postać platformy, na której wykupić można dostęp do różnych kursów stworzonych przez zespół Life Architect. Jest tu też wiele inspirujących darmowych materiałów. Warto też wspomnieć, że Michał wspiera rozwój najmłodszych i w tym celu Zespół Life Architect stworzył  Planets – roczny cykl cotygodniowych warsztatów dla dzieci, których celem jest wspieranie ich w rozwoju emocjonalnym. Na ten moment warsztaty dostępne są w Warszawie i Poznaniu.

Ciekawostka

Teoria subosobowości zainteresowała również reżyserów. Tak oto w 2015 roku powstał film animowany W głowie się nie mieści (ang. Inside Out). Nie będę zdradzała więcej szczegółów, polecam obejrzeć 😉

.

 

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.