Jak sentencje wpływają na codzienność? – o III Śniadaniu Świadomych Kobiet

W sobotę 6 maja w bydgoskiej Spiżarni odbyło się III Śniadanie Świadomych Kobiet organizowane przez moją koleżankę Izę Kornet. O czym rozmawiałyśmy? O tym, o czym nie zdążyłyśmy pogadać na II Śniadaniu, czyli o cytatach. O tych wszystkich mądrych słowach wyczytanych w książkach, Internecie, usłyszanych z filmów czy też zasłyszanych od naszych znajomych. Okazało się, że ostatnio miałyśmy tak wiele do powiedzenia o książkach i słowach typu MUSZĘ, CHCĘ, ODPOWIEDZIALNOŚĆ, WYBÓR czy KONIECZNOŚĆ, że na sentencję zabrakło już czasu. Jako, że jest to również temat rzeka, poświęcone zostało mu w całości nasze trzecie spotkanie.

 

Co można zyskać dzięki Spotkaniom Kobiet?

Na spotkanie dziewczyny przyszły dobrze przygotowane, zabrały ze sobą swoje ulubione książki, z których czerpią mądrości oraz wzięły notatki i zeszyty, w które wpisują wszystko to, co dla nich wartościowe. Przyznam, że byłam bardzo pozytywnie zaskoczona, iż nie tylko ja prowadzę zeszyt z cytatami! Wymieniałyśmy się swoimi spostrzeżeniami z ogromnym zaangażowaniem, sercem i pasją. No właśnie, to jest to. To zaangażowanie, ta autentyczna niczym niewymuszona chęć dzielenia się swoimi spostrzeżeniami. Za to uwielbiam te spotkania. Za naturalność, wsparcie, szczerość i wzajemną akceptację. Owocne dyskusje, wymianę poglądów, które dają do myślenia. Dzięki tym spotkaniom każda z nas ma okazję zastanowić się nad swoim funkcjonowaniem na co dzień. Wspólnie zauważamy różne schematy, w które nieświadomie wpadamy. Z pełnym szacunkiem dajemy sobie rady, szukamy rozwiązań, ale jednocześnie nie mamy wobec siebie oczekiwań. Bo każda z nas jest wolna.

Dla mnie, jako najmłodszej uczestniczki tych spotkań, jest to idealna okazja, by czerpać wiedzę i doświadczenie od Pań bardziej doświadczonych życiowo. Na spotkaniach często poruszamy tematy dotyczące macierzyństwa, wychowywania dzieci. I chociaż te kwestie mnie nie dotyczą, to słucham z dużym zaciekawieniem. Myślę, że to dobra baza wiedzy na przyszłość 😉

Tak jak to Marysia trafnie określiła, na tych spotkaniach budujemy swoją filozofię życiową. Zastanawiamy się nad wartościami, którymi kierujemy się w życiu. Co nam to daje? Myślę, że większe poczucie stabilności. Określenie, czy zmierzamy w dobrą stronę. Spokój. Radość. Szczęście.

Spotkania te to również zdrowy porządny kop w tyłek, by ruszyć do roboty. Bo przecież, co z tego, że sobie fajnie pogadamy? Nawet najmądrzejsze aforyzmy niewiele znaczą, jeżeli pozostaną suchą teorią i nie będziemy wprowadzać ich w życie. Te nasze babskie pogaduchy to motywacja przestać narzekać, szukać wymówek, tylko po prostu działać. Działać w zgodzie ze sobą, jednocześnie szanując i akceptując własne tempo rozwoju. Tak. AKCEPTACJA. To jest właściwe słowo. Spotkania Kobiet to również ogromne wsparcie. To niejednokrotne stwierdzenie „Kurcze, przecież nie tylko ja tak mam. Nie jestem sama ze swoimi problemami”.

Na początku każdego spotkania dzielimy się spostrzeżeniami, co się w naszym życiu zmieniło, co udało nam się poprawić. Zatem jest to również dobry sposób na poszerzanie swojej świadomości. Na zauważenie i docenienie tych wszystkich dobrych rzeczy, które się w życiu dzieją. Na dostrzeżenie swoich postępów i cieszenie się z nich. Bycie dumną z siebie.

To nauka mówienia o swoich słabościach. To nauka przyznawania się przed samym sobą do swoich błędów. To nauka akceptacji tych błędów. Przekraczanie tych niewidzialnych granic.

 

Słowa, które inspirują

Przytoczę teraz cytaty, które dla mnie na ten moment są dużym wsparciem i którymi podzieliłam się na spotkaniu:

Kilka cytatów z filmu „Siła spokoju”:

Wojownikowi nie chodzi o perfekcję, zwycięstwo, czy niewrażliwość na ciosy, lecz o absolutną wrażliwość, bo tylko ona jest prawdziwą odwagą.

– Moje trzy zasady? Już je znasz.
– Paradoks, humor i zmiana.
– Paradoks.
– Życie jest tajemnicą, nie trać czasu na próby jej rozwikłania.
– Humor.
– Poczucie humoru, zwłaszcza na swój temat, to ogromna siła.
– Zmiana.
– Nic nie pozostaje takie samo.

To wędrówka. Wędrówka daje szczęście, a nie jej cel.

– Mogli nas zabić!
– To tylko przejście.
– Śmierć?
– Nie jest to szczególnie rozkoszne, ale też nie ma się czym stresować.
– Co ty bredzisz?
Śmierć nie jest smutna. Smutne jest to, że większość ludzi wcale nie żyje.

 

Pozostałe:

Pytanie niezadane to drzwi nieotwarte. – Marilee Goldberg

Bądź tym, kim jesteś i mów to, co czujesz, ponieważ ci, którzy mają z tym problem, nie są ważni, a ci, którzy są ważni, nie mają z tym problemu. – Fritz Perls – psycholog i terapeuta, twórca terapii Gestalt

Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo, sic homo doctus fit non vi, sed saepe. – Kropla drąży kamień nie siłą, lecz częstym spadaniem, tak też człowiek nie staje się uczonym gwałtownie, lecz przez to, że często się uczy.

Wszystko, czym jesteśmy to rezultat tego, o czym myśleliśmy i o czym myślimy – Budda

Ważne jest nie to, co ze mną zrobiono, lecz to, co ja sam zrobiłem z tym, co ze mną zrobiono. – Jean Paul Sartre

Jeżeli nie jesteśmy szczęśliwi dziś, jak potrafimy być nimi jutro? – Phil Bosmans

Każdy z nas na pewnym etapie swojego życia przeżywa jakąś wewnętrzną walkę, która na dany moment jest ponad jego siły. – Platon

Zdrowe spojrzenie na siebie to znajomość i akceptacja swoich wad przy jednoczesnym zrozumieniu i docenianiu swoich zalet. – Michał Pasterski, „Insight. Droga do mentalnej dojrzałości”

Nie obawiaj się, że twoje życie się skończy. Obawiaj się, że nigdy się nie zacznie. – Hansen Grace

Nieodłącznym elementem zdrowia psychicznego jest samorealizacja mentalnego i emocjonalnego potencjału. – fragment definicji Zdrowia wg WHO

 

Na spotkanie przytargałam ze sobą dużą zieloną teczkę. Przyniosłam w niej dwie kartki A3 zapisane kolorowo różnymi ważnymi dla mnie cytatami. Powieszę je w najbliższym czasie u siebie w pokoju. Niech przypominają mi o tym, co dla mnie w życiu ważne. Jedna z nich w całości zapisana została sentencjami z tylko jednego filmu”Siła spokoju”. Na drugiej znajduje się mix. Artystyczny Mix! 😀  Są tam cytaty z książki Insight Michała Pasterskiego, z kursu Yes! Plus oraz inne przepisane z mojego zeszytu z cytatami albo zaczerpnięte z internetu.

 

A to cytaty, które mnie zainspirowały:

CISZA – to odgłos, kiedy żaden inny odgłos nie wydaje dźwięku. – Cytat numer 1! To słowa autorstwa… 10 letniego synka Beaty, jednej z uczestniczek spotkania

Najpierw załóż maskę tlenową dla siebie, a później martw się o resztę, bo inaczej nie pomożesz nikomu – łącznie ze sobą. – Regina Brett

Uważaj na swoje myśli, stają się słowami. Uważaj na swoje słowa, stają się czynami. Uważaj na swoje czyny, stają się nawykami. Uważaj na swoje nawyki, stają się charakterem. Uważaj na swój charakter, staje się twoim przeznaczeniem. – Lao Tze

Jakże szybko „nie teraz” staje się „nigdy”. – Martin Luter King

Rób to, co masz, tym, co masz i tu, gdzie jesteś. – Benjamin Franklin

Sukces pojawia się wtedy, gdy marzenia są silniejsze niż wymówki.

Jesteś panem słów, których nie wypowiedziałeś. Jesteś niewolnikiem słów, które wypowiedziałeś. – Gérard de Villiers

Czy wolisz być zdrowa, czy wolisz mieć rację?

Ceń tego, kto Ciebie ceni i nie przywiązuj zbyt dużej wagi do tych, którzy traktują Cię tylko jako jedną z opcji.

Umiejętności twardych można nauczyć się bardzo szybko. Ale to umiejętności miękkie odróżniają nas od konkurencji.

Wartość człowieka polega na jego postanowieniu, żeby być silniejszym niż warunki czasu i życia. – Albert Camus

Rozmawiałyśmy o tym, że do pewnych cytatów trzeba dojrzeć. Przetrawić je kilka razy, zanim zrozumie się o co chodzi. O tym, że dzisiaj utożsamiamy się z danym cytatem a jutro już nie. Że to wszystko się zmienia. Zmienia się. Jak wszystko w przyrodzie.

To tyle na dziś. Miłego dnia!

 

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.