Wszystko, co powinieneś wiedzieć o Wampiriadzie!

.
Dzisiejszy wpis poświęcony będzie jednemu z największych i najbardziej popularnych projektów Niezależnego Zrzeszenia StudentówWampiriadzie. To niewątpliwie mój ulubiony projekt tej organizacji. W zeszłym roku akademickim jako członek NZS miałam okazję dwukrotnie pomagać przy organizacji tego wydarzenia na mojej uczelni.

Ten wpis jest długi…

…ale mam nadzieję, że Cię zaciekawi i przeczytasz go do końca 😉
Chciałam w jednym miejscu zgromadzić i uporządkować wszystko to, co związane z Wampiriadą.

 Jeżeli jeszcze nie wiesz, czym jest Niezależnie Zrzeszenie Studentów (NZS) i jak działa – kliknij TUTAJ.

 

Wampiriada? A co to takiego?

Do Wampiriady na UTP już blisko! Ale zanim napiszę o tej akcji na mojej uczelni, warto zacząć od początku. Opowiem Ci teraz krótko, czym jest ten projekt i jak to wszystko się zaczęło…

Wampiriada – czyli studenckie honorowe krwiodawstwo. To jeden z licznych projektów NZS organizowany dwa razy w roku akademickim – wiosną (marzec-maj) i jesienią (październik – grudzień) w całej Polsce. Akcja polega na tym, że członkowie NZS z danego uniwersytetu zapraszają ekipę pracowników z RCKiK (Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa) na swoją uczelnię. Tego dnia wszyscy chętni (nie tylko studenci!) mogą oddać krew w krwiobusach bądź w specjalnie przygotowanych do tego salach na terenie uczelni. Zwykle Wampiriada trwa na danej uczelni przez jeden dzień. Jednak z roku na rok zainteresowanie tą akcją wzrasta, dlatego NZSiacy organizują ją przez dwa a nawet trzy dni pod rząd. Każdej edycji projektu towarzyszą dodatkowe atrakcje przyciągające krwiodawców. Na tych, którzy oddadzą krew, czeka wiele wszelakich zniżek, bonów oraz gadżetów. Organizowane są loterie i zbiórki czekolad np. dla dzieci z Domu Dziecka.

Cel Wampiriady

Na oficjalnej stronie projektu czytamy:

Głównym celem Wampiriady jest uświadamianie innych, jak wiele mogą zrobić dla drugiego człowieka poprzez oddawanie krwi czy szpiku kostnego. Zależy nam też na angażowaniu tych ludzi, który nie mogą oddać krwi, ale wspierają tę ideę. Akcja zakłada nie tylko zebranie jak największej ilości krwi, lecz także promowanie szeroko pojętej idei dobroczynności i zdrowego trybu życia. Wampiriada pokazuje, że poprzez honorowe krwiodawstwo oddajemy coś, co nic nas nie kosztuje, a dla biorcy może być bezcennym darem życia. NZS promuje te wartości nie tylko w ośrodkach akademickich, ale też wśród obywateli miast, w których odbywają się akcje.

Pierwsza Wampiriada odbyła się w 2000 r. w Krakowie i została zorganizowana przez Przemysława Miłonia na Politechnice Krakowskiej.

 .

Wampiriada na UTP w Bydgoszczy już wkrótce!

Studenckie honorowe krwiodawstwo rośnie w siłę również w Bydgoszczy! Dzięki współpracy NZS UTPParlamentem Samorządu Studenckiego UKW edycja wiosenna odbędzie się również na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Podaję harmonogram:

28.03.2017 (wtorek) godz. 9:00-15:00 – Auditorium Novum Uniewrsytetu Technologiczno-Przyrodniczego przy al. prof. Sylwestra Kaliskiego 7
29.03.2017 (środa) godz. 9:00-15:00 – Centrum Inicjatyw Akademickich Beanus przy ul. Jana Chodkiewicza 30

NZS UTP zaprasza najwytrwalszych w środę wieczorem 29.03 do Twenty Club Bydgoszcz, który przygotował specjalne zniżki dla krwiodawców!

O rany, jesteś spoza Bydgoszczy a chciałbyś oddać krew na Wampiriadzie? Sprawdź zatem, czy i kiedy akcja odbędzie się w Twoim mieście! Kliknij w grafikę poniżej po więcej szczegółów:

.

Wampiriada na UTP od kuchni

Za naszymi Wampiriadowymi sukcesami od ładnych kilku edycji stoi… zawsze czujny i gotowy do działania student Zarządzania i Inżynierii Produkcji – Michał Kowalczyk i jego ekipa! Jeżeli uczestniczyliście w naszych wydarzeniach, to na pewno go kojarzycie. To taki wysoki, uśmiechnięty i sympatyczny jegomość w kapelusiku 🙂

Przed akcją…
Organizacja Wampiriady jak i innych projektów to spore wyzwanie wymagające czasu, poświęcenia i również nieprzespanych nocy. Wszystko zaczyna się od porozumienia z Koordynatorem Krajowym Wampiriady. Następnie pisany jest wniosek do rektora uczelni o wyrażenie zgody na przeprowadzenie akcji. Ekipa projektowa NZS UTP pod przewodnictwem Michała kontaktuje się z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy na ok. pół roku przed wydarzeniem. Ustalany jest termin akcji i przeróżne dane techniczne – rozmieszczenie stolików, możliwość podłączenia prądu, miejsca ulokowania sprzętu medycznego pracowników RCKiK. NZSiacy między czasie składają wniosek o rezerwację sali, na której odbyć ma się akcja.W trakcie przygotowań odwiedzanych jest wiele miejsc w Bydgoszczy i wykonywanych równie wiele telefonów do okolicznych firm, instytucji i mediów. Wieszane są plakaty, odbierane liczne paczki z materiałami promocyjnymi i gadżetami od kurierów.

Organizatorzy muszą również zadbać o pozyskanie partnerów akcji oraz odpowiednią promocję wydarzenia. Gdyby nie promocja – przyznam, że czasem troszkę nachalna i nieco spamująca – nie wiedzielibyście o akcji, nie byłoby Was! A bez Was, Krwiodawców akcja nie ma szans powodzenia!

To, co piszę, wydaje się być prostym i logicznym procesem wykonywanym krok po kroku. W rzeczywistości jednak często tak nie jest 😉 Czasem wkrada się chaos, bo np. jakiejś firmie nie podobają się warunki współpracy, plakaty nie dotarły na czas albo uczelnia opóźnia wydanie zgody na rezerwację sali. I jak to w zespołach bywa – czasem jest brak motywacji, pojawiają się kłótnie. Pomyślne projekty to suma wielu wzlotów i upadków z przewagą tych pierwszych 😉 Moim głównym zadaniem podczas projektów Wampiriada w grudniu 2015 i maju 2016 było przygotowywanie różnych grafik i postów na fanpage NZS UTP, czyli informowanie Was o akcji poprzez Facebooka. Byłam również obecna podczas samej akcji – mogliście mnie spotkać przy stoisku z gadżetami oraz gdy przeprowadzałam wywiady.

Przyznajcie sami, że na krwiodawców czeka sporo gadżetów! 😀


Na krótko przed akcją…
Robi się stresująco. Jest dużo pracy. W dniu akcji trzeba przyjść wcześniej. Ustawiane są stoliki, przygotowywane sale, podłączany prąd. Kursujemy od akademików, gdzie jest siedziba NZS, do uczelni po kilka razy, nosząc banery, paczki czy gadżety.

Podczas akcji…
NZSiacy dbają o porządek. Sprawdzamy na bieżąco, czy pracownikom RCKiK niczego nie brakuje. Parzymy im kawy i herbatki, nosimy sprzęt. Informujemy Krwiodawców co, gdzie i jak, wydajemy gadżety, przeprowadzamy wywiady, konkursy.

Po akcji…
Robimy porządki w salach, ustawiamy wszystko tak, jak było. Zdejmujemy banery, plakaty. Pomagamy pracownikom RCKiK nosić sprzęt i… pojemniki z krwią! One są na prawdę bardzo ciężkie! Chociaż mój uśmiech zdaje się tego nie mówić… ach, ta euforia po oddaniu krwi! 😀

Jeżeli organizowaliśmy loterię, po akcji robimy losowanie, przygotowujemy gadżety, dzwonimy do osób, które wygrały. Zajmujemy się obróbką zdjęć, które później wstawiamy na Facebooka. Tą pracą z reguły zajmuje się Przemek z www.czarek.art.pl, fotograf zaprzyjaźniony z naszym NZSem, a także od niedawna Ola i Milena.

 

 5 powodów, dla których warto brać udział w Wampiriadzie:

Oddając krew ratujesz życie! Czy zdajesz sobie sprawę, że w Polsce krew jest potrzebna średnio co 15 sekund? Czy wiesz, że oddana nawet jeden raz może uratować życie aż trzech osób?  Na Wampiriadzie możesz również podzielić się czekoladami z dziećmi z Domu Dziecka. Poczuj satysfakcję z pomocy innym!

Wampiriada to nie tylko oddawanie krwi. Podczas akcji na wielu uczelniach organizowany jest równocześnie Dzień Dawcy Szpiku. Zatem możesz pomagać podwójnie – oddać krew i zapisać się jako potencjalny dawca komórek macierzystych.

 Otrzymasz świetne gadżety! Podczas żadnej innej akcji krwiodawstwa nie dostaniesz tak wiele dodatków, zniżek czy bonów za dar krwi.

 Studiujesz, chcesz oddać krew a nigdy Ci nie po drodze do RCKiK? Wampiriada jest dla Ciebie! Jesteśmy na uczelni, więc na akcję masz blisko. Dodatkowo otrzymasz zwolnienie lekarskie z zajęć/pracy w tym dniu!

Nie oddawałeś nigdy krwi a chciałbyś? Wampiriada jest świetną okazją, by wreszcie się przemóc i spróbować! Zawsze możesz zabrać ze sobą znajomych, którzy Ci potowarzyszą, będą wsparciem a być może także oddadzą krew. Podobnie było w moim przypadku 😉

.

Dlaczego warto oddawać krew?

Poniżej film nakręcony na naszej uczelni podczas edycji wiosennej Wampiriady w 2016 roku 😀


Co dzieje się z krwią pobraną od dawców?

 

Wampiriada w liczbach

Jak będą wyglądały te cyferki w zbliżającej się akcji?
Czy pobijemy rekord? To zależy od Was, Kochani!

.

Wystarczy tekstu.
Teraz krótka fotorelacja: Wampiriada na UTP!

Akcja trwa!Zobaczcie, ilu mamy chętnych Krwiodawców!


Gotowy sprzęt czeka na Dawców…


… i masa gadżetów do zgarnięcia!


Wampiriada trwa a szef nadal pracuje!


Zbiórka czekolad dla Dzieci z Domu Dziecka


Strażacy zawsze pomocni!


Wampiriadowa ekipa podczas edycji wiosennej 2016

Więcej fotek z akcji znajdziesz na fanpage NZS UTP 😉
Fotki z nadchodzącej akcji pojawią się na Facebooku tutaj: Wampiriada NZS UTP

Wpis był dłuuuugi, ale wytrwałeś! Gratuluję i…
do zobaczenia na Wampiriadzie 28 i 29 marca!

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.